Надвірнянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат

Наша історія

Літопис Надвірнянського МНВК

Між горами місто над річкою стрімкою,

Тихе і привітне, кличе нас сюди…

Надвірна – перлина Прикарпаття – розкинулась між горами, ніби в колисці. Розташований Надвірнянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат у мальовничому куточку Надвірної, недалечко від гамірного центру. Враження таке, що двоповерхова скромна будівля забігла в затишний куток, лицем до парку, стала на горбок і милується щорічним цвітінням, буянням природи і осіннім падолистом. Ковзнеш зором – і замилуєшся куполами нової церкви, що недавно злетіли увись, нагадуючи всім про минущість і вічне, про собори людських душ.

Дивний збіг обставин: і попереднє приміщення МНВК було теж по сусідству з церквою, правда, старенькою. Вірте не вірте, але є в цьому щось таємничо-пророче, обнадійливо-добре, що вселяється в серце людини, яка припадає до цілющих джерел наших витоків, духовних скарбів народу.

Мабуть, морально-психологічний клімат – основне мірило колективу. Такої злагоди, доброзичливості, позитивної енергетики, як є в Надвірнянському МНВК, ще пошукати. Є, звичайно, кращі, сучасніші приміщення з багатшою матеріально-технічною базою, але таких людей, які працюють тут, нема ніде. Скромні трудівники, знавці своєї справи, доброзичливі наставники, розуміючі і вимогливі, по-батьківськи поблажливі і строгі водночас. Тут світло і тепло в будь-яку погоду, в прямому і переносному значенні. Світло від знань, які сіють тут, і умінь, які прививають. Тепло – від тепла сердець, а не тільки від пічок, які огрівають приміщення.

Надвірнянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат є державним професійним навчально-виробничим закладом, який входить в систему безперервної загальної середньої освіти школярів 10-11-х класів, здійснює професійну підготовку учнів відповідно до наявної навчально-матеріальної бази, педагогічних кадрів та навчально-методичного забезпечення і профконсультування учнівської молоді, забезпечує реалізацію потреб особистості в здобутті професійної освіти відповідно до інтересів, здібностей, наявних умов, соціального замовлення держави, центру зайнятості.

Надвірнянський МНВК створений в 1978 році на основі рішення Міністерства освіти України від 31 серпня 1978 року № 199 та рішення виконкому Надвірнянської районної Ради народних депутатів № 67 від 15 березня 1978 року відповідно до пропозицій установ та організацій.

Навчально-виробничий комбінат розміщений за адресою: Івано-Франківська область, м. Надвірна, вул. Шевченка, 1а.

Організація роботи в комбінаті починалася з нуля. Своїми силами оформлялися класи, організовувалось навчання – і це все тільки завдяки ентузіазму вчителів та дирекції. Першим директором був призначений Галишич Василь Федорович, заступником директора – Козак Михайло Павлович, які віддали роботі в навчальному закладі багато сил та енергії. При створенні комбінату було відкрито такі профілі навчання: автосправа, слюсарна справа, художня різьба по дереву, продавці промислових і продовольчих товарів, швачка, деревообробка, контрольно-вимірювальні прилади і автоматика, електротехніка, технічне креслення, будівельна справа. В комбінаті навчалися учні Надвірнянських середніх шкіл №1, №2, №3, школи-інтернату, Пнівської, Битківської та Пасічнянської середніх шкіл. Минали роки, змінилось і керівництво комбінатом – в 1991 році заступником директора був призначений Дорофей Іван Федорович.

Це був час, коли керівники підприємств, директори шкіл району співпрацювали з педагогічним колективом міжшкільного навчально-виробничого комбінату. Зі спогадів вчителів Соколової Є.О. та Кузюк О.Г.: „Навчально-виробнича практика учнів проходила на базі таких підприємств: Надвірнянського лісокомбінату, районного споживчого товариства, Надвірнянського УБР, Надвірнянського НПЗ, автоколони 2258, 08012, автобусного парку 12658, районного побуткомбінату. На зароблені кошти учні здійснили екскурсії в м.Брест, м.Київ, м.Ленінград, м.Львів, м. Москва.”

Проходив час, змінилося і бачення в потребі комбінату. Керівництво району вважало, що професійне навчання учнів нікому не потрібне і в 1992 році розпорядженням Представника Президента України в Надвірнянському районі N19-Р від 30 квітня 1992 року “Про ліквідацію Надвірнянського міжшкільного навчально-виробничого комбінату” комбінат було закрито, а приміщення передано під Надвірнянський ліцей.

Завдяки наполегливості батьків, дирекції шкіл району та відповідно до розпорядження Представника Президента України в Надвірнянському районі N220-Р від 16 серпня 1993 року “Про відновлення функціонування Надвірнянського міжшкільного навчально-виробничого комбінату” з серпня 1993 року роботу комбінату було відновлено для учнів шкіл м.Надвірної. Директором був призначений Штаєр Омелян Семенович, заступником директора – Дорофей Іван Федорович (з серпня 1993 до червня 1994 року, з вересня 1995 року до 15 серпня 1998 року), Андрусяк Іван Васильович (з вересня 1994 до березня 1995), Гандзюк Світлана Орестівна (з вересня 1998 року по даний час).

З метою введення профільного навчання в старшій школі та задоволення потреб ринку праці, на підставі заяв учнів та батьків у 1997-1998 навчальному році в комбінат прийнято учнів Назавизівської, в 1998-1999 навчальному році – учнів Лоївської, в 2002-2003 навчальному році – учнів Пасічнянської, в 2004-2005 навчальному році – учнів Фитьківської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.

У червні 2003 року ДАК Міністерства освіти і науки України видала Ліцензію серії АА №521224 від 11 вересня 2003 року на право надання освітніх послуг навчальним закладам, пов’язаним з наданням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до підготовки з робітничих професій, курсової підготовки. Термін дії ліцензії до 01 липня 2013 року.

Згідно з вказаною ліцензією здійснюється підготовка кваліфікованих робітників за такими професіями:

8321.2 Водій автотранспортних засобів (категорія “В”)

8322.2 Водій автотранспортних засобів

8322.2 Водій автотранспортних засобів (категорії “В” і “С”)

4112 Оператор комп’ютерного набору

8263.2 Швачка

7331.2 Різальник по дереву та бересті

4115 Секретар – друкарка

Надвірнянський МНВК всю свою діяльність здійснює згідно з Статутом, затвердженим відділом освіти Надвірнянського райвиконкому 17 березня 1995 року, Положенням про міжшкільні навчально-виробничі комбінати, затвердженим наказом Міністерства освіти України від 30 листопада 1993 р. № 430.

Комбінат зареєстрований у Надвірнянській районній Раді народних депутатів, свідоцтво № 20562243 від 19.06.1995р., а також внесений до єдиного Державного реєстру підприємств і організацій України, в Мінстат України – рішення № 156-Р від 19.06.1995 р.

В залежності від потреб у кадрах народного господарства розширювалася матеріальна база комбінату та змінювалися профілі навчання.

З 1993 року навчання в комбінаті здійснюється з таких професій: оператор комп’ютерного набору, водій автотранспортних засобів категорії “В”, водій автотранспортних засобів категорії “В” і “С”, швачка, різьба по дереву та бересті, секретар-друкарка.

З дня заснування комбінату постійно змінювалася та поповнювалася матеріальна база: за рахунок коштів комбінату поновлювалась та модернізувалась комп’ютерна база, було придбано легкові автомобілі ВАЗ- 2101, ИЖ-412 ИЭ, ЗАЗ-110206, ЛуАЗ 969М, у 2003 році Міністерством освіти і науки України було передано в користування комбінату комп’ютерний клас з ліцензованим програмним забезпеченням.

За час існування комбінату було здійснено перепідготовку незайнятого населення за замовленням центру зайнятості (професії «Оператор комп’ютерного набору» та «Швачка») та курсову підготовку водіїв та операторів комп’ютерного набору (за замовленням населенням).

Надвірнянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат має підписані угоди з Коломийським коледжем комп’ютерних наук та Надвірнянським коледжем про спільну роботу з підготовки школярів до вступу у їхні заклади. У 2002 році у с.Парище при загальноосвітній середній школі відкрито філію для учнів, які навчаються для отримання професії “Різальник по дереву та бересті”. У 2003 році у с.Молодків при загальноосвітній школі відкрито філію для учнів, які навчаються для отримання професії “Секретар-друкарка”, „Водій автотранспортних засобів (категорії “В” і “С”)”, у с.Саджавка – для учнів, які навчаються для отримання професії “Швачка” та у с.Бистриця – для професійного навчання учнів з профілю „Оператор комп’ютерного набору”. У 2004 році у с.Пасічна при загальноосвітній школі відкрито філію для учнів, які навчаються для отримання професії “Оператор комп’ютерного набору” та професійного навчання учнів з профілю „Агент з організації туризму”. З вересня 2004 року у с.Перерісль при загальноосвітній школі відкрито філію для професійного навчання учнів з профілю „Тракторист” та профілю ” Секретар-друкарка”.

Щорічно у комбінаті проводиться конкурс „Кращий з професії” для учнів 10 класів, інтелектуальні ігри „Щасливий випадок”, „Виграй мільйон” та КВК з професій. Учні, які навчаються для отримання професії „Різальник по дереву та бересті” та „Швачка”, кожного року беруть участь в районному огляді-конкурсі, за що неодноразово були нагороджені дипломами. Рівень фахової підготовки учнів комбінату можна прослідкувати також за результатами їх участі в другому та третьому етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад. У 1997 та в 1998 роках учні брали участь в обласному конкурсі “Юних інспекторів руху”, в зональних змаганнях в м.Чернівцях (1997р.) та в м.Хмельницькому (1998р.), де посіли почесне ІІ місце. У 1999 році команда “Юних інспекторів руху” стала чемпіонами обласних змагань в м.Івано-Франківську та переможцями зональних змагань в с.Ямна, були учасниками Всеукраїнського фестивалю КВК “Юних інспекторів руху” в м.Одеса. З 1997 року команда “Юних інспекторів руху” – чемпіон районних змагань ЮІР. У 2001 році команда посіла ІІ місце на обласних змаганнях КВК “Юних інспекторів руху” в м.Івано-Франківську, а в 2002 році – почесне ІІІ місце. За час роботи клуб “Юних інспекторів руху” тричі нагороджений кубками за І місце в обласних змаганнях, кубком за ІІ і ІІІ місця, численними грамотами обласного та районного відділу ДАІ.

Методистом з профорієнтаційної роботи та психологом комбінату протягом навчального року з учнями 9-х класів базових шкіл проводиться профорієнтаційна робота, в процесі якої учні ознайомлюються із професіями, які можна здобути, навчаючись у комбінаті. У квітні-травні проводяться “Дні відкритих дверей” в комбінаті, під час яких учні 9-х класів мають можливість познайомитися з комбінатом, навчальними класами та цехами, вчителями.

Розроблено ряд анкет і тестів з визначення здібностей учнів, їх нахилів до певних типів професій та професійної придатності. Дані цих анкет та тестів враховуються при зарахуванні учнів на навчання з певної професії.

Випускники комбінату продовжують навчання за здобутою професією у Прикарпатському національному університеті ім.В.Стефаника (факультет економіки, факультет математики), Національному технічному університеті нафти і газу (факультет автоматики, факультет інформаційних технологій, механічний факультет), технічному університеті «Львівська політехніка» (факультет комп’ютерних технологій, факультет автоматики, механіко-машинобудівний факультет), Львівському національному університеті ім.І.Франка (математичний факультет), Тернопільській академії народного господарства, Київському міжнародному університеті (факультет лінгвістики). Після закінчення вищого навчального закладу частина з них повертається в рідні терени і працює в різних галузях господарства району та організовує власний бізнес.

Профільне навчання допоможе учневі обрати улюблену професію. Професію, яка даватиме йому насолоду в подальшому житті. А вибирати є з чого.

Історія продовжується, змінюється життя, а Надвірнянський МНВК розвивається і працює…

Прокрутка до верху